POWERMILL KABA Roughing İŞLEME ADIMLARI

Powermill ile kaba takım yolu oluşturmak şu şekildedir.Alt tarafta resimde görünebileceği üzerine Takım yolu kısmından 3B Alan Temizleme Yöntemi aktif edilir.Sonra Model Alan Temizleme Seçilir.

Öncelikli olarak Powermil Kaba

Öncelikli olarak powermill ile kaba takım yolu oluşturulurken, Sol taraftaki adımları tek tek ilerleyerek gitmekte fayda vardır.Çünkü ne kadar çok düzenli çalışırsak daha kolay ve pratik bir şekilde adımlarımızı atmış oluruz. Örnek bir kaba Takım yolunu her beraber oluşturmaya başlayalım.

Alt tarafta önceden oluşturulan iş parçası referans noktasını 1 isminde kayıt etmiştik. Çalışma düzlemi iş parçası sıfırını Cnc tezgahlarda kayıt ettiğimiz yer anlamına gelmektedir. (G54 G55 …) 1 nolu çalışma düzlemini seçtik. Yani ilk adımda iş parçası yerimizi programa tanıtıyoruz.

2 Adımımız İse blok düzenleme kısmıdır. Blok İş parçasının işlenmeden önceki en ham kütük hali demektir. Bizim kalıbımız kutu şeklinde olduğu için şuna göre tanımla kısmında kutuyu aktif ettik. Tabi öncesinde programda modeli seçmekte fayda vardır.

Kordinat sistemi ise blok üzerindeki çalışma düzlemini bahseder. Belirtilen Çalışma Düzlemi Seçeneğini Aktif Ettik. Şuan Resimde tam görünmemiş ama hesapla dediğimizde program cad datasına uygun bir blogu otomatik tanımlar.

Alt tarafa tekrar resmi ekledim. Saydamlığın üstündeki hesapla cad datasını tanımlayıp otomatik blok eklemesi içindir. Saydamlık blogu transparan yapmamızı yani şeffaf hale getirmemizi sağlar.

Bir diğer 3 seçenek olan takım kısmı çok önemli bir adımdır.Burada uç radyuslu bir takım eklemesini yaparak ardından bu takıma (takımın kesmeyen ) sap kısmını ekleyeceğiz. Ve genel itibariyle Takıma çap uzunluk ve radyus tanımlamasını edeceğiz.


Takım kısmı.Kaba İşleme Powermill 2020


Çap kısmı takımın ağız çapı toplamıdır.Uç radyusu kesici elmasların radyusunu ifade eder.Uzuluk Kesici takımın kesme alan uzunluğunu boyunu ifade eder Takım numarası magazindeki takımın bulunacağı konumunu ifade eder.Ağız sayısı ise 2 adet kesici elmasın olduğunu belirtir.

kesici takımın kesmeyen sapı eklemesini yaptık.

Bu kısımda dersi kısa kesmek adına kaba takım yolu oluşturma stratejisinde takımın yan adımı 10 (kestikten sonra yana geçme değeri) ve hesapla seçeneğini seçtik alt tarafta ve program takım yolu oluşturdu.

Giriş ve çıkış bağlantılar kısmında takımın pasoya girmeden önceki ilk hareketini rampa yapmasını söyledik. Ve bu özel rampa yapma menüsü kısmında maksimum zigzag acısı 5 girdik ve yüksekliğini yani zigzagın 4 ve çapınıda 0,65 yaptık.(zigzag daire çapı)

İş Bitiminde Oluşan Kaba Takım Yolu:


Published by guvenlikkameras

Her amaca uygun güvenlik kamerası satışını yapmaktayız.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: